یکشنبه 19 مرداد 1399   18:53:00

1398/9/11 دوشنبه
چگونه با آنفلوآنزا H1N1 مقابله کنیم؟
بیماری آنفلوانزا از نوع آنفلوانزای H1N1 اکنون جزو آنفلوانزاهای فصلی و معمولی در کشور است و هر سال مواردی از ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری را در کشور داریم.
آنفلوانزا H1N1 بیماری حاد تنفسی است که به صورت واگیر از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد، شروع آن به طور ناگهانی اتفاق می افتد و بهبودی بیمار حدود یک هفته طول می کشد.
ویروس آنفلوانزا مدت ها در هوا پخش می شود و از طریق بینی، دهان، دست دادن، عطسه، سرفه، حرف زدن و روبوسی قابل انتقال است، لذا رعایت نکات بهداشتی به منظور به حداقل رساندن همه گیری و انتشار این ویروس ضرورت دارد.
تمامی افرادی که زمینه بیماری هایی مانند سرطان، نقض سیستم ایمنی را دارند و نیز بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی، بیماران پیوند اعضا، بیماران کلیوی، زنان باردار، کودکان بالای شش ماه، بیماران دیابتی، بیماران اچ ای وی مثبت، افراد بالای 50 سال و پرستاران و کارکنان بیمارستان ها اگر تاکنون واکسن آنفلوآنزا نزده اند، زودتر اقدام کنند. 
هترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا اوایل فصل پاییز است اما به دلیل موج جدید این بیماری در برخی مناطق کشور، افرادی که تاکنون واکسن را تزریق نکرده اند، هم اکنون اقدام کنند. این واکسن می تواند تا شش ماه از بروز بیماری آنفلوانزا پیشگیری کند. 
زائرانی که از سفر بازگشته اند و اطرافیان آنه باید در مواجهه با یکدیگر تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند، ضمن رعایت اصول اولیه بهداشتی، معاشرت نکردن با مبتلایان و شستن مرتب دست ها از روش های پیشگیری این بیماری به شمار می رود.
یکی از بهترین روش های مقابله با این بیماری حاضر نشدن در مکان های عمومی است، در واقع مبتلایان به طور جدی باید از رفتن به ادارات، مدارس، دانشگاه ها و محیط های کاری پرهیز کنند.
استفاده از دستمال کاغذی برای دفع ترشحات هنگام عطسه و سرفه و خودداری از روبوسی و دست دادن با زائرین و مسافرین از دیگر روش های پیشگیری از بیماری است.


نسخه قابل چاپ
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 49434
تعداد بازديد کنندگان سايت: 34040460 تعداد بازديد زيرپورتال: 604511 اين زيرپورتال امروز: 740 سایت در امروز: 54254 اين صفحه امروز: 47
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.