چهارشنبه 9 مهر 1399   03:27:42

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 35884833
  تعداد بازدید این صفحه: 14058
  در امروز: 3994

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

مدیر منطقه یک: اصلاح ساختار سازمانی شهرداری کرج، یک ضرورت مدیریتی است.

آقای مساعد مدیر محترم منطقه یک شهرداری کرج در نشست و مصاحبه تخصصی با مهندسین مشاور تهیه کننده طرح راهبردی 20 ساله شهرداری کرج(سبز اندیش پایش)، حول سه محور به نقد و بررسی چالش‌های مدیریتی شهرداری کرج و به ویژه شهرداری منطقه یک پرداختند.

وی در زمینه مدیریت شهرداری کرج فرمودند: اولین دغدغه و مشکل ساختار مدیریتی شهر کرج، فقدان بدنه متخصص و ماهر سازمان شهرداری کرج می‌باشد. از ضعف‌های مهم و مطرح ساختار سازمانی شهرداری کرج می توان به موارد زیر اشاره کرد: فقدان بدنه متخصص، عدم امنیت شغلی، ساختار عمودی مدیریت به جای ساختار افقی و مشارکتی، عدم همکاری سازمان‌های مرتبط با شهرداری، فقدان بازوی قانونی و اجرایی مدیریت شهرداری کرج و ...

آقای مساعد در ادامه افزود: شهر کرج تبدیل به ضربه‌گیر تهران شده است. با توجه به ازدیاد جمعیت و افزایش مهاجرت به شهر کرج، ساختار مدیریتی شهر کرج جوابگوی تغییرات سریع و نابهنگام در شهر کرج نیست. به گونه‌ای که برنامه‌ریزی توسعه زیرساخت‌های شهری پاسخگوی تغییرات سریع جمعیتی نمی‌باشد.

وی در ادامه عنوان کرد، تعادلی میان هزینه و درآمد شهرداری وجود ندارد و لازم است درآمدهای پایدار شهرداری کرج افزایش یابد. یکی از راهکارهای افزایش درآمد پایداری شهرداری، اخذ عوارض مالیات بر مستغلات توسط شهرداری می‌باشد.

آقای مساعد افزودند: وضعیت حمل‌و‌نقل عمومی شهر کرج در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد که لازمه آن تخصیص برنامه و بودجه ویژه‌ای به توسعه زیرساختهای حمل‌و‌نقل عمومی می‌باشد. همچنین لازم است که بررسی بر اساس استانداردهای جهانی در حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک صورت گیرد و برنامه‌های از پیش اندیشیده شده‌ای جهت توسعه این امر و برنامه‌ریزی سیستم حمل‌و‌نقل هوشمند، اختصاص یابد.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از دغدغه‌های مهم مدیریت شهر کرج پرداختن به مسائل آموزشی و فرهنگ‌سازی در میان شهروندان می‌باشد. اصلاح الگوی مصرف می‌تواند از طریق آموزش شهروندی در فرهنگ و اخلاقیات شهروندان نهادینه شود که این امر مستلزم برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی در میان‌مدت و بلند‌مدت است.

مدیر منطقه یک، یکی از ضعف‌های موجود شهر کرج را، وجود آلودگی بصری که بسیار مهمتر از آلودگی هوا و آلودگی صوتی می‌باشد، عنوان کرد. ایشان پیشنهاد نمودند که برنامه جامعی جهت بررسی و تحلیل وضعیت موجود منظر شهری شهر کرج صورت پذیرد.

ایشان در ادامه افزودند: در شهر کرج کمبود پارک شهری و منطقه‌ای به شدت احساس می‌شود، جهت ایجاد بسترهای لازم برای توسعه صنعت گردشگری، لازم است کمبودها، قابلیت‌ها و فرصت‌های شهر کرج مطالعه و بررسی گردد. همچنین مدیر پیشنهاد نمودند که با تکمیل پروژه کمربند سبز شهری، رشد فیزیکی محدوده شهر کنترل گردد. وی مزیت‌های احداث کمربند سبز را جلوگیری از رشد غیر مجاز شهری، کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و مقابله با زیرگردها، برشمرد.

در پایان، آقای مساعد با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی شهر، اشاره داشتند که لازم است تمهیدات پیشگرانه در خصوص حفاظت از محیط‌زیست در رأس امور و فعالیت‌های شهرداری کرج قرار گیرد.

مدیر منطقه شش شهرداری کرج : فقدان نظام مدیریت یکپارچه،بزرگترین چالش مدیریت شهری است.

در نشستی تخصصی و مصاحیه حضوری نمایندگان مهندسین مشاور سبزاندیش‌پایش با مدیر محترم منطقه 6 شهرداری کرج، جناب آقای حق محمدلو در تاریخ 13/2/1393، اصلی‌ترین مسائل شهری و مدیریت شهری کرج بررسی گردید. سه محور اصلی مصاحبه و نشست مذکور شامل؛مسائل فراگیر و فرصت‌های شهر کرج، مسائل و مشکلات ساختار مدیریتی- نهادی و اجرایی شهرداری کرج و در نهایت نگاهی ویژه به مشکلات و مسائل موجود در محدوده مدیریتی منطقه 6 شهرداری کرج، بوده است.

آقای حق‌محمدلو درباره مشکلات و مسائل پیش‌روی مدیریت شهری شهرداری کرج در پاسخ به خانم ملک‌زاده مدیر پروژه سند راهبردی،اشاره داشتند: شهر کرج در حال حاضر فاقد نظام مدیریت یکپارچه شهری می‌باشد و نهادهای مدیریتی شهری کرج با شهرداری همکاری و مشارکت لازم را ندارند کهاین ضعف سبب ناهماهنگی در اجرای پروژه‌های توسعه شهر کرج شده است.

وی در ادامه عنوان کرد، به دلیل قرارگیری کرج در گره مواصلاتی تقریبا 13 استان کشور، مشکلات عدیده‌ای گریبانگیر شهر کرج شده است از جمله: آلودگی های زیست محیطی، ترافیک شدید، خوابگاهی شدن شهر کرج، مهاجرت بی رویه به کرج، تعدد فرهنگ، بزهکاری، عدم هویت، عدم تعلق خاطر و... که شهرداری کرج را به عنوان بخشی از نظام مدیریت شهری کرج دچار مشکل کرده است.

حق‌محمدلو؛وجود زندان‌هایرجایی‌شهر، کچویی و قزل‌حصار را موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در روند توسعه و مدیریت شهر کرج دانست. ومتعاقب آن مشکلاتی که از مهاجرت خانواده‌های زندانیان به کرج بوجود آمده،موجب شده که با توجه به افزایش جمعیت، و محدودیت زیرساختهای خدماتی، شهرداری پاسخگوی نیازهای ساکنین نباشد.

مدیر منطقه 6در مورد فرصت‌های شهر کرج در روند توسعه گفت:شهر کرج برخوردار از فرصت‌ها و قابلیت‌های گردشگری و گذران اوقات فراغت می‌باشد. از جمله این فرصت‌ها می‌توان به برخورداری کرج از مراکز تاریخی و فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی فراوان، مسیرها و پهنه‌های گردشگری اشاره کرد.آقای حق‌محمدلو افزود:با مدیریت صحیح، می‌توان ازفرصت‌های موجود بهره برد وبه دنبال آنموجبات توسعه و رونق شهر، ایجاد اشتغال، ایجاد زیرساخت‌های توسعه‌ای و نیز ایجاد منابع درآمدی پایدار برای شهرداری را فراهم آورد.

وی به کمبود سرانه کاربری فرهنگی در کرج اشاره کرد و افزود:لازم است توسعه زیرسا‌خت‌های توسعه کاربری فرهنگی در شهر کرج به طور جدی دنبال گردد.

محمدلو با بیان اینکه شهر کرج از عدم توازن و تعادل پراکنش خدمات شهری رنج می‌برد، افزود:توزیع نامتعادل خدمات شهری در شهر کرج موجب ترافیک درون شهری گردیده است و هزینه های شهری را بسیار بالا برده است.

در ادامه آقای بزاززاده راهبر پروژه؛ پیرامون  فرصت‌ها، و قابلیت‌های پیش رو و مسائل و مشکلات مدیریت شهرداری منطقه شش سئوالاتی مطرح کردند که مدیر محترم منطقه 6 در پاسخ اذعان داشتند که : منطقه شش برخوردار از قابلیت‌های گردشگری و تفریحی غنی می‌باشد و توانسته است تا زمینه جذب اولین پروژه‌های سرمایه گذاری در بخش گردشگری را فراهم سازد. در این راستا شهرداری این منطقه تلاش دارد با برنامه‌ریزی صحیح، میزان جذب سرمایه گذار را در آینده افزایش دهد.

در نهایت، شهردار محترم در راستای توسعه منطقه برنامه‌هایی را پیشنهاد دادند:

 1. ساماندهی و طراحی ارتفاعات البرز در محدوده منطقه
 2. احداث شهربازی و مجموعه تفریحی در نزدیکی ارتفاعات شمالی
 3. تکمیل پروژه‌های عمرانی و توسعه معابر و تقاطع‌های غیرهمسطح در سطح منطقه
 4. احداث پیست موتورسواری و کارتینگ در اراضی رها شده در سطح منطقه
 5.        ایجاد هتل، مهمانسرا، سالن همایش و دیگر خدمات در سطح ملی و منطقه‌ای

مدیر منطقه هفت: اسکان غیر‌رسمی و ساخت‌و‌ساز غیرمجاز اصلی‌ترین مسائل پیش روی مدیریت شهری کرج است.

در تاریخ 13/2/1393، طی نشستی صمیمانه و مصاحبه تخصصی نمایندگان مهندسین مشاور سبزاندیش پایش با مدیر محترم منطقه 7 شهرداری کرج، جناب آقای شریف کاظمی، چالش‌ها، مسائل و مشکلات مدیریت شهری کرج بررسی گردید.  

آقای شریف کاظمی درباره مشکلات و مسائل مدیریت شهری کرج اشاره داشتند: اولین مشکلی که مدیریت شهری کرج با آن مواجه می‌باشد، مهاجرپذیر بودن شهر کرج و بالا بودن میزان نرخ رشد جمعیت شهری می‌باشد که این امر موجب افزایش اسکان غیررسمی در شهر کرج گردیده است. که در نتیجه آن مدیریت‌شهری در زمینه خدمات‌رسانی دچار مشکل عدیده‌ای گردیده‌است.

وی در ادامه عنوان کرد؛ با افزایش مهاجرت و نرخ رشد جمعیت در شهر کرج، ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز افزایش پیدا کرده و شهرداری به دلیل نداشتن الزامات قانونی، توان مقابله با این امر را ندارد. از دیگر مشکلات ناشی از این مسئله، می‌توان به از بین رفتن باغ‌های شهری و برون‌شهری، بروز مشکلات زیست محیطی، مشکلات فرهنگی و اقتصادی، رشد کالبدی لجام گسیخته و بدون برنامه شهر اشاره نمود.

 شریف کاظمی؛ مشکلات ترافیکی و نبود شبکه دسترسی مناسب، را یکی دیگر از کاستی‌ها عنوان نمود که لازم است در برنامه‌ریزی توسعه شهر کرج به مسئله ترافیک و شبکه و سیستم حمل‌و‌نقل توجه ویژه‌ای شود.

آقای شریف کاظمی افزود: شهر کرج تبدیل به خوابگاه شاغلین بخش خدمات و صنعت دیگر استان‌های کشور همچون گیلان، مازندران، قم، قزوین و تهران شده است. که طی بررسی‌های انجام شده نزدیک به هفتاد درصد سفرهای کرج – تهران، سفر کاری محسوب می‌شود. از این رو، به دلیل نقش خوابگاهی شهر کرج، عدم تعلق به شهر را به همراه دارد.

آقای شریف کاظمی درباره فرصت‌ها و قابلیت‌های  پیش‌روی شهر کرج در پاسخ به آقای بزاززاده راهبر پروژه سند راهبردی، اشاره داشتند: شهر کرج از دیرباز نقش کشاورزی و گردشگری – تفریحی را به عهده داشته که در دهه اخیر این نقش کمرنگ شده و لازم است نقش کشاورزی شهر کرج تقویت و فرصت‌های توسعه در این زمینه شناسایی و مورد بهره‌برداری قرار گیرد. همچنین با توسعه این بخش می‌توان با ایجاد اشتغال پایه، درآمد پایدار را نیز افزایش داد. وی افزود: جهت توسعه کشاورزی در شهر کرج، لازم است کشاورزی در شهر کرج مکانیزه گردد که در این امر استفاده از گروه‌های تخصصی در دانشگاه منابع طبیعی و پردیس کشاورزی دانشگاه تهران استفاده نمود.

مدیر منطقه 7 در مورد فرصت‌های گردشگری پیش‌روی شهر کرج افزودند: کرج برخوردار از قابلیت‌های محیطی و طبیعی فراوانی در زمینه جذب گردشگر طبیعت می‌باشد. لذا لازم است توجه ویژه‌ای به شناخت این قابلیت‌ها و تبدیل آن‌ها به فرصت‌های گردشگری در کرج صورت پذیرد.

وی در ادامه به فرصت‌های اشتغال اشاره کردند؛ شهر کرج دارای شهرک‌های صنعتی متعددی است که با برنامه‌ریزی و توسعه این بخش می‌توان به حل مشکلات اشتغال کمک‌های شایانی نمود.

شریف کاظمی با بیان اینکه ساختار سازمانی شهرداری کرج دارای ضعف می‌باشد، افزود: اصلاح ساختار سازمانی شهرداری کرج می‌باید در راس برنامه شهرداری کرج قرار گیرد.

 در ادامه خانم ندا ملک زاده مدیر پروژه؛ از برنامه‌های مدنظر شهردار در راستای توسعه منطقه تحت مدیریت ایشان سئوال کردند، که مدیر محترم منطقه به طور خاص دو پروژه پیشنهادی زیر را برای تحقق این مهم پیشنهاد دادند:

 • توسعه کاربری تفرجگاهی و گردشگری و درمانی خصوصاً در غرب و شمال رجایی شهر.
 • احداث دهکده سلامت در ارتفاعات شمالی رجایی شهر.
تعداد بازديد اين صفحه: 14058
تعداد بازديد کنندگان سايت: 35884833 تعداد بازديد زيرپورتال: 624315 اين زيرپورتال امروز: 202 سایت در امروز: 3994 اين صفحه امروز: 6
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.