چهارشنبه 9 مهر 1399   03:52:37

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 35885291
  تعداد بازدید این صفحه: 14059
  در امروز: 4452

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

درباره کرج 1414...

سند چشم‌انداز توسعه شهر، سندی است علمی جهت تبیین آینده‌ شهر در ابعاد مختلف توسعه نظیر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی، زیست محیطی و... می‌باشد. آنچه مسلم است با وجود یک سند چشم‌انداز کارآمد و کارشناسی شده، مسئولان و مدیران شهر توانایی برنامه‌ریزی دقیق‌تر، تخصیص بهینه منابع، اولویت‌بندی صحیح اهداف و برنامه‌ها و حل مشکلات شهر را خواهند داشت. بدین منظور با برنامه‌ریزی و تدوین سند چشم‌انداز شهر، سیاست‌های عملیاتی ـ اجرایی شهرداری نیز هدفمند خواهد شد.

 از این رو، شهرداری کرج از طریق معاونت برنامه‌ریزی و توسعه، تدوین سند چشم‌انداز بیست ساله شهر کرج را در دستور کار خود قرار داده است. کارشناسان طرح با همکاری و همراهی مدیران و کارکنان شهرداری کرج و اعضای شورای اسلامی شهر ، تدوین چشم‌انداز شهر کرج در افق 1414 را از طریق بررسی اسناد فرادست شهر کرج، برگزاری جلسات طوفان ذهنی با مدیران شهری، بررسی، تحلیل و پیمایش وضعیت موجود و نیز برنامه‌های توسعه مورد نظر شهر کرج، انجام خواهند شد. این برنامه بلندمدت (20 ساله) و به صورت راهبردی بوده و متعاقباً برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت در قالب برنامه عملیاتی 5 ساله اول شهرداری کرج (1394-1398) با توجه به سند چشم‌انداز  بیست ساله شهر کرج، تدوین و در اختیار مدیران شهری قرار خواهد گرفت.

برنامه راهبردی مذکور که در راستای پیشنهادات طرح جامع به منظور بهبود وضعیت مدیریت شهری در دست تهیه است، می‌تواند تحولی سازنده در مدیریت شهر کرج ایجاد کند. پایش مستمر تحولات، تشخیص دقیق و مستند وضعیت موجود (براساس نظام اطلاعات جغرافیایی بهنگام)، تشخیص وضعیت مطلوب (چشم‌انداز و اهداف) و تعیین مسیر حرکت از موجود به مطلوب (راهبردها و سیاست‌ها) و مداخله و پایش مجدد، فرآیندی است که مدیریت توسعه باید خود را برای انجام آن تجهیز کند.

در راستای دستیابی به یک برنامه راهبردی با هدف ارتقاء جایگاه و پایگاه مدیریت شهری با رویکرد مشارکت عمومی به منظور هم‌افزایی گروه‌های ذی‌مدخل در مسیر تحقق چشم انداز 1414، مشکلات پیش‌روی شهر کرج در حیطه وظایف مدیریت شهری شناسایی شده، و برنامه‌ای مدون و قابل اجرا متناسب با توانایی‌های شهرداری کرج تدوین و در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. سند چشم‌انداز شهر کرج، چهارچوب توسعه و ماموریت‌های مدیران شهری را در مدت زمان مشخص تعیین می‌کند، و تلاش دارد با مشخص کردن اولویت‌های ماموریتی شهرداری کرج، گامی در راه رسیدن کرج به جایگاه شایسته، بردارد.

برنامه راهبردی... چیستی و چرایی؟

رشد و تحولات سریع جمعیتی ناشی از مهاجرت‌های بی‌رویه، تغییرات عمده در ساختار اقتصادی، تحول در نظام اقتصاد کشاورزی و خدماتی، مجاورت با پایتخت و نشت سریع مسائل پیچیده آن به کرج و بسیاری مواردی از این دست، تاثیرات عمیقی بر بخش‌های مختلف شهر کرج داشته و مسائل اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی و به نوعی از همه مهمتر مسائل مدیریتی را منجر شده است. شهرداری کرج به عنوان بخشی مهم از مجموعه مدیریت شهری، درگیری مستقیم و بی‌واسطه‌ای با این موضوعات داشته است. گسترش و پراکنده‌رویی شهر بدون توسعه مطلوب و مناسب زیرساخت‌ها، عدم هماهنگی در ساختار و حتی شکل توسعه، عدم توسعه مناسب کارکردهای شهرمتناسب با توسعه اندازه شهر و...، از مهمترین مسائل در این حوزه می‌باشد.

تمام این مسائل و  پیچیدگی‌ها، لزوم دقت در تمام سطوح تصمیم‌گیری را اجتناب ناپذیر نموده است. اما نکته مهم این است که هرچند راه‌حل‌های آسانی برای حل این مشکلات وجود ندارد، اما در صورت وجود برنامه‌ای راهبردی،و رویارویی منظم و هدفمند با مسائل و تخصیص موثر منابع محدود، می‌توان گام‌های مهمی در کنترل مسائل و کاهش مشکلات برداشت.

برنامه راهبردی در شهرداری کرج، یک سری مفاهیم، فرآیند و ابزار جهت مدیریت تغییرات را فراهم می‌سازد. برنامه راهبردی را می‌توان در حیطه های اقتصادی، اجتماعی، کالبدی و اداری ـ سازمانی، پیاده‌سازی نمود. شهرداری کرج نیز، محیط فعالیتی خود را در شرایط تغییرات روزافزون، پیچیدگی و تناقضات اداره می‌کند.

در عرصه‌های گوناگون،زمینه‌های تصمیم‌گیری قابل ملاحظه‌ای به سطوح مختلف مدیریتی شهرداری کرج واگذار شده است، ولیکن شهرداری برای انجام این وظایف، اختیارات و ابزارهای لازم را در اختیار ندارد. در همین شرایط انتظارات شهروندان از شهرداری کرج روزافزون بوده و برون رفت محیط زندگی خود از چالش‌ها و مشکلات موجود را در حیطه وظیفه شهرداری قلمداد می‌کنند. شهروندان خواهان سیستم قابل دسترس بوده و در مقابل نیازهای آنها مسئول باشد.

منابع درآمدی شهرداری عمدتاً ناپایدار بوده و همین درآمدهای ناپایدار نیز به تدریج محدوتر می‌شوند. در مقابل توسعهسطح و سبک زندگی شهری، وظایف متعددی به حوزه فعالیت و وظیفه شهرداری کرج تحمیل نموده است. تغییرات و تحولات سریع در عرصه سیاست، اقتصاد، محیط‌زیست، جامعه،صنعت، علم و فناوری؛ ناتوانی رویکردهای موجود مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه شهر کرج را، هرچه بیشتر آشکار ساخته است. خوشبختانه شورای اسلامی شهر و شهرداری کرج این مسئله را به خوبی درک کرده و مسئولانه؛ ضرورت نگرش راهبردی به مسائل را مدنظر دارند.

برنامه‌ریزی راهبردی در مسیر رسیدن به افقی روشن در 20 سال آتی و به دنبال آن؛ برنامه‌های عملیاتی 5 ساله شهرداری کرج، ضرورتیدر راستای پاسخگویی به مسایل پیچیده شهر کرج است، که توسط معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری کرج و به نمایندگی از شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج، در دستور کار قرار گرفته است

تعداد بازديد اين صفحه: 14059
تعداد بازديد کنندگان سايت: 35885291 تعداد بازديد زيرپورتال: 624324 اين زيرپورتال امروز: 210 سایت در امروز: 4452 اين صفحه امروز: 7
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.